FCI-Standard N° 65 / 06. 04. 1998 / GB

MALTESE - MALTOS BIŠONAS


      

VERTĖ : Monika Jankauskienė.

KILMĖS VIETA : Viduržemio Centrinė dalis.

VALSTYBĖ : Italija.

GALIOJANČIO STANDARDARTO PASKELBIMO DATA : 1989m. lapkričio mėn. 27d.

PASKIRTIS : Šunys kompanionai ir nykštukai.

F.C.I. KLASIFIKACIJA :
9 grupė - Šunys kompanionai ir nykštukai.
1 skyrius - Bišonai ir giminingos veislės. Darbiniai diplomai nereikalingi.

TRUMPA KILMĖS ISTORIJA : Mateses veislės pavadinimas turi keletą kilmės versijų. Ir nebūtinai reiškia, kad veislė kilusi iš Maltos salos, kadangi būdvardis « Maltese » kildinamas iš Semitų kalbos žodžio « màlat » kas reiškia prieglobstį arba uostą. Iš šios Semitų žodžio šaknies kildinama visa daug jūrinių vietovių pavadinimų, t.y Méléd sala Adrijoje, Melitos miestelis Sicilijos saloje, ir Maltos sala. Šių mažų šunelių protėviai gyveno uostuose ir centrinio Viduržemio regiono pajūrio miestuose. Čia Maltos bišonai gaudydavo žiurkes, kurių buvo gausu uostamiesčiuose. Aristotelis (384 322 pr.m.e.) šios veislės šuniukus apibūdina savo darbuose ir pavadina « canes melitenses » lot. klb.. Malteses buvo paplitusios ir labai vertinamos Senovės Romoje kaip matronų šuo kompanionas, apie jas rašė poetas Strabon’as, I m.e.a. Maltos bišonai gausiai vaizduojami Renesanso laikų dailininkų, skulptorių meno kūriniuose kartu su to meto kilmingomis damomis ir vaikais.

BENDRA IŠVAIZDA : Mažo dydžio, labai elegantiškas šuo. Prailginto formato, labai ilgu baltu kailiu, aukštai ir oriai nešantis galvą.

SVARBIAUSIOS PROPORCIJOS : Kūno ilgis viršija aukštį ties ketera 38% . Galvos ilgis yra 6/11 aukščio ties ketera.

ELGSENA / TEMPERAMENTAS : Linksmas, prieraišus, labai švelnus, supratingas ir inteligentiškas šuo.

GALVA : Galvos ilgis yra 6/11 aukščio ties ketera. Kaukolė gerokai platesnė už snukį.

KAUKOLĖS SRITIS :
Kaukolė : Kaukolė yra kiek ilgesnė nei snukis. Žiūrint išilgai kaukolės, jos forma yra ovali. Viršutinė kaukolės dalis yra beveik plokščia, su silpnai išreikštu pakaušio gūbriu. Kaktos kaulai ir antakių briauna gerai išsivysčiusi; kaktos įlinkimas ir vaga yra beveik nepastebimi. Skruostikauliai yra šiek tiek išgaubti. Stop‘as : Stipriai išreikštas ir sudaro 90°kampą.

SNUKIO SRITIS :
Nosis : Žiūrint iš profilio nosies pratęsimo priešakinė dalis yra vertikali. Platus nosies veidrodėlis apvalainas, su atviromis šnervėmis ir visiškai juodas.
Snukis : Snukio ilgis yra lygus 4/11 galvos ilgio, taigi kiek mažiau nei pusė galvos ilgio. Paakių sritis yra išgaubta. Snukio abi pusės yra lygiagrečios. Snukis yra tiesus su gerai išreikšta vaga per vidurį.
Lūpos : Žiūrint iš priekio viršutinės lūpos, jų susijungimo vietoje sudaro arkos pavidalo sandūrą. Lūpos yra plonos, silpnai išsivystę. Viršutinės lūpos puikiai priglunda prie žandikaulio ir gula tiesiai ant apatinių lūpų. Lūpų kraštai turi būti visiškai juodi.
Žandikauliai : Normaliai išsivystę, puikiai sutampantys vienas su kitu. Apatinis žandikaulis turi tiesias atšakas, jis nėra iškilus.
Dantys : Kandžiai yra puikiai sutampantys ir sudaro žirklinį skandį. Dantys yra balti, dantys gerai išsivystę ir pilnas komplektas.
Akys : Gyvas, atviras žvilgsnis, su dėmesinga išraiška. Akys didokos, beveik apvalios. Akių vokai glaudžiai prigludę prie akies obuolio. Akių obuoliai neturi būti giliai kaukolėje, netgi lengvai atsikišę. Akys išsidėsto beveik priešakinėje galvos dalyje. Žiūrint iš priekio neturi matytis odena(balta akies obuolio dalis), ragenos spalva tamsiai ruda, vokai turi būti juodos spalvos.
Ausys : Beveik trikampės formos, jų plotis sudaro 1/3 ilgio. Aukštai pastatytos, virš skruostikaulių, kabo prigludę prie skruostų, prie pagrindo lengvai pakilę.

KAKLAS : Apaugęs gausiais plaukais, ryškus kaklo perėjimas į sprando sritį. Viršutinė kaklo dalis yra lengvai išlenkta, ilgis sudaro apie pusę aukščio ties ketera. Kaklas nešamas pakeltas, oda ant jo neturi kabėti..

KŪNAS : Kūno ilgis nuo peties kampo iki sėdmens turi būti 38% didesnis nei aukštis ties ketera.
Viršaus linija : Iki juosmens tiesi.
Ketera : Lengvai išreikšta virš viršaus linijos.
Nugara : Jos ilgis sudaro apie 65 % aukščio ties ketera.
Kryžiaus sritis : Pratęsus nugaros – strėnų liniją, kryžiaus sritis yra labai plati ir ilga. Nuolydis gali sudaryti apie 10° nuo horizontalės.
Krūtinės ląsta : Plati, gili, turi būti nusileidusi žemiau alkūnių. Šonkauliai neturi būti išlindę. Krūtinės apimtis turi sudaryti daugiau kaip 2/3 aukščio ties ketera. Krūtinkaulio dalis labai ilga.

UODEGA : Išaugusi strėnų srityje, stora ties pagrindu ir plona ties galiuku. Jos ilgis sudaro apie 60% aukščio ties ketera. Uodega turi būti puslankio formos, uodegos galiukas turi kristi tiesiai per nugaros vidurį ir liesti kryžių. Uodega krentanti ant vienos nugaros pusės yra toleruojama.

GALŪNĖS

PRIEKINĖS GALŪNĖS : Kojos tiesios ir lygiagrečios.
Mentės : Ilgis sudaro 1/3 aukščio ties ketera ir mentės pasvirimas sudaro nuo 60° iki 65° nuo horizontalės. Santykyje su kūno vidurio linija mentės yra beveik vertikalios.
Petis : Ilgesnis nei mentė, sudaro nuo 40 iki 45% aukščio ties ketera, pasviręs žemiau horizontalės apie 70°. Pečiai puikiai prigludę prie kūno, beveik lygiagretūs vienas kitam.
Alkūnės: Lygiagrečios viena kitai.
Dilbiai: Ploni, su keletu apčiuopiamų raumenų, bet su puikiai išsivysčiusiais, tvirtais kaulais, lyginant su šuns dydžiu.
Riešai : Pratęsia vertikalią dilbių liniją. Paslankūs, judrūs, neturi būti sunkūs. Padengti plona oda.
Letena : Apvalios letenos, pirštai suglausti ir sulenkti i kumštį. Pėdutės turi būti juodos spalvos ir nagai taip pat turi būti juodi arba bent tamsios spalvos.

UŽPAKALINĖS GALŪNĖS : Tvirtos kaulų struktūros, lygiagrečios. Žiūrint iš galo vertikalios nuo sėdmens iki apačios.
Šlaunys : Labai raumeningos, užpakalinis kraštas yra išgaubtas. Lygiagrečios kūno vidurio linijai. Einant į priekį ir žemyn sudaro kiek įžambų kampą su vertikale. Ilgis yra 40% aukščio ties ketera. Plotis yra kiek mažesnis nei ilgis.
Blauzdos : Tarp sausgyslių ir kaulų yra griovelis; sudaro įžambų 55° kampą horizontalei. Blauzdikaulis kiek ilgesnis nei šlaunikaulis.
Kulkšnys : Priekinis kulkšnies kampas su blauzdikauliu sudaro 140°. Atstumas nuo pagrindo iki kulkšnies sąnario sudaro truputi daugiau nei 1/3 aukščio ties ketera. Šis atstumas atitinka kulkšnies aukštį. Kulkšnis visiškai statmena horizontalei.
Užpakalinių galūnių letenos : Apvalios letenos, pirštai suglausti ir sulenkti i kumštį. Pėdutės turi būti juodos spalvos ir nagai taip pat turi būti juodi arba bent tamsios spalvos.

JUDESIAI : Tolygūs, „plaukiantys“, laisvi, risčia šuo juda trumpais ir greitais žingsneliais.

ODA : Oda ant viso kūno įtempta, be nuokarų, pigmentuotos vietos turi tamsius pilkšvai melsvus arba tamsaus raudono vyno spalvos lopinėlius, ypatingai viršutinėje galvos dalyje ir ant nugaros. Akių vokų, trečio voko ir lūpų pigmento spalva tik juoda.

KAILIS :

PLAUKAI : Tankūs ir žvilgantys – šilkinės struktūros, labai ilgi, dengiantys visą kūną, krentantys ir visiškai tiesūs. Viso kūno plaukai per visą savo ilgį nesibanguojantys ir negarbanoti. Pageidautina, kad suaugusio šuns plaukai būtų ne trumpesni nei aukštis ties ketera. Plaukai nesukrentantys į kuokštus turi kristi žemyn kaip vientisas apsiaustas. Plaukų sruogos yra leidžiamos ties priekyje ties alkūne ir letena, o gale ties blauzdos ir kulkšnies sąnariais. Ant viso kūno neturi buti pavilnės. Ant galvos plaukai labai ilgi ir darniai susilieja i visumą su barzdos ir ausų plaukais. Nugaros plaukai krenta ant savo pusės šonų ir siekia kulkšnis.

SPALVA: Visiškai balta, leidžiamos blyškios dramblio kaulo atspalvio dėmės. Taip pat leidžiamos, bet nepageidaujamos šviesios apelsino atspalvio dėmelės, bet jos laikomos trūkumu.

AUKŠTIS IR SVORIS :
Aukštis ties ketera : Patinams nuo 21 iki 25 cm, kalėms nuo 20 iki 23 cm.
Svoris : 3 iki 4 kg.

TRŪKUMAI : Bet koks nukrypimas nuo standarto laikomas trūkumu ir vertinamas pagal nukrypimo laipsnį.

·  Abipusis žvairumas (žvairumas).

·  Kūno ilgis viršija 43% aukščio ties ketera.

RIMTI TRŪKUMAI :

·  Kumpa nosis.

·  Ryškiai atsikišęs apatinis žandikaulis jei tai gadina išorinį snukio vaizdą.

·  Patinų aukštis virš 26 cm ir mažiau kaip 19 cm. Kalių aukštis virš 25 ir mažiau kaip 18 cm.

DISKVALIFIKUOJANČIOS YDOS :

·  Akivaizdūs nukrypimai.

·  Visiškai nepigmentuota nosis.

·  Dantų perkanda.

·  Wall eye.

·  Visiškai nepigmentuoti akių vokai.

·  Įgimtas arba įgytas uodegos nebuvimas, pertrumpas liemuo.

·  Garbanotas kailis.

·  Bet kokia kita plaukų spalva išskyrus baltą, toleruojamos visiškai šviesios dramblio kaulo spalvos dėmės.
·
  Skirtingų atspalvių dėmes per visą kūną.

PASTABA : Patinai turi turėti dvi nusileidusias sėklides.

2004 Šilkinė Pusnis. Visos teisės saugomos. UAB "Pikselis"